Warning: file_put_contents(): Only 0 of 10 bytes written, possibly out of free disk space in /home/usaticke/kiaoptima.ir/wp-content/plugins/merge-minify-refresh/merge-minify-refresh.php on line 564

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 10 bytes written, possibly out of free disk space in /home/usaticke/kiaoptima.ir/wp-content/plugins/merge-minify-refresh/merge-minify-refresh.php on line 564

10 همکاری عجیب پیشرانه‌ای در دنیای خودرو

10 همکاری عجیب پیشرانه‌ای در دنیای خودرو تاریخ: در: چشم انداز, هفته نامه (8) دیدگاه

همکاری بین خودروسازان قدمتی به اندازه‌ی خود خودرو دارد. معمولاً خودروسازان داخل یک گروه مثل گروه فولکس‌واگن از قطعات، قوای محرکه و پلتفرم‌های مشترکی استفاده می‌کنند. حتی خودروسازانی که ارتباطی باهم ندارند نیز وارد همکاری‌های مهمی می‌شوند. صدها مثال وجود دارد که قطعات یک شرکت در محصولات شرکتی دیگر استفاده شده است. البته امروز به دنبال یک بخش ویژه از خودرو یعنی پیشرانه هستیم.


اما ما هر نوع پیشرانه‌ی مشترکی را مدنظر نداریم بلکه می‌خواهیم همکاری‌هایی را ذکر کنیم که هرگز به فکرمان خطور نکرده است. ما شاسی‌بلندی با پیشرانه‌ی فراری، سدانی فرانسوی با قلب مزراتی، هاچبکی اسپانیایی با روح پورشه و… را پیدا کرده‌ایم.

 • آلفارومئو استلویو کوادروفولیو – فراری


اگرچه فراری دیگر عضوی از گروه فیات-کرایسلر نیست اما همکاری‌های تجاری آن‌ها پابرجا مانده است. برای مثال آلفارومئو استلویو کوادروفولیو یک شاسی‌بلند قلدر است که در بطن خود پیشرانه‌ی فراری را جای داده است.


قلب آهنین این شاسی‌بلند ایتالیایی از نوع 6 سیلندر 2.9 لیتری توئین توربوی 510 اسب بخاری است. این پیشرانه باعث شده استلویو کوادروفولیو یکی از سریع‌ترین‌های دنیا باشد و تنها در عرض 3.8 ثانیه از سکون به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد. حداکثر سرعت این خودرو نیز 282 کیلومتر در ساعت است.

 • استون مارتین DB11 – مرسدس-ای ام جی


حتی فکر کردن به جایگزین شدن پیشرانه‌ی 12 سیلندر مشهور استون مارتین با قلب آهنین 8 سیلندر در چند سال قبل گناهی نابخشودنی محسوب می‌شد اما حالا همه‌چیز عوض شده است.


چند سال قبل استون مارتین و مرسدس-ای ام جی باهم توافق کردند که از پیشرانه‌های ژرمن‌ها در قلب محصولات بریتانیایی‌ها استفاده شود. اولین خودرویی که از قلب ای ام جی استفاده کرد استون مارتین DB11 بود. این پیشرانه‌ی 8 سیلندر 4 لیتری توئین توربو قدرت 502 اسبی داشته و باعث ایجاد شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 4 ثانیه‌ای می‌شود.

 • سیتروئن SM – مزراتی


بسیاری از افراد سیتروئن SM را انقلابی‌ترین خودروی تاریخ می‌دانند. SM در نمایشگاه پاریس 1970 و با طراحی وحشی و ارتفاع زیاد از سطح زمین معرفی شد. مردم هنوز هم درباره‌ی این خودرو صحبت می‌کنند زیرا زیر کاپوت آن پیشرانه‌ی 6 سیلندر مزراتی قرار دارد.


اما این همکاری چگونه شکل گرفت؟ از سال 1968 تا 1975 سیتروئن مالک مزراتی بود و به همین همکاری‌هایی صورت گرفت. SM از پیشرانه‌ی 6 سیلندر 2.7 لیتری مزراتی با قدرت 170 اسب بخار استفاده کرده است.

 • داج آونجر – فولکس‌واگن


از آنجایی که همه‌ی دنیا نظاره‌گر همکاری فورد و فولکس‌واگن در هفته‌های اخیر بوده‌اند باید دانست که این اولین همکاری بین خودروسازان آلمانی و آمریکایی نیست. درحالی‌که پیشرانه‌های دیزلی هرگز محبوبیت بالایی در آمریکا نداشته‌اند اما اروپایی‌ها دیزلی‌ها را دوست دارند. داج برای آونجر از پیشرانه‌ی توربودیزل فولکس‌واگن استفاده کرد.


داج در استفاده از پیشرانه‌های دیزلی فولکس‌واگن تعلل نکرد. این خودروساز امیدوار بود با استفاده از پیشرانه‌ی 2 لیتری TDI به موفقیت خود در اروپا کمک کند. آونجر دیزلی قدرت 140 اسب بخاری و مصرف سوخت مناسبی داشته است.

 • لانچیا تما 8.32 – فراری


در دهه 80 میلادی لانچیا تما سدانی مرسوم با پلتفرم مشترک فیات کروما و ساب 9000 بود. پیشرانه‌ی 8 سیلندر این خودرو از فراری گرفته شده است. تما در واقع پیشرانه‌ی فراری 308 را به عاریت گرفته بود.


این قلب آهنین 8 سیلندر 2.9 لیتری 32 سوپاپه قدرت 215 اسبی داشته که کمتر از قدرت 240 اسب بخاری فراری بوده است. تما شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت کمتر از 7 ثانیه‌ای داشته است.

 • مک لارن F1 – ب ام و


در اوایل دهه 90 میلادی مک لارن F1 توسعه یافت. البته این خودروساز نیازمند قوای محرکه‌ی توانمندی بود و پس از بررسی پیشرانه‌های هوندا و ایسوزو تصمیم به استفاده از پیشرانه‌ی ب ام و گرفت.


پل روش رئیس بخش M ب ام و با پیشرانه‌ی 12 سیلندر 6.1 لیتری 635 اسب بخاری به مک لارن کمک کرد. حداکثر سرعت 385 کیلومتر در ساعتی و شتاب 3.2 ثانیه‌ای تنها گوشه‌ای از ویژگی‌های F1 بوده است.

 • مرسدس بنز A کلاس – رنو


شاید با خود فکر کنید همکاری رنو و مرسدس بنز در قطعاتی همچون دکمه‌های شیشه‌بالابر و یا صفحات نمایش خواهد بود اما این همکاری جدی‌تر از این حرف‌ها بوده است. چهارمین نسل مرسدس A کلاس از پیشرانه‌ای فرانسوی استفاده کرده است.


توافق‌نامه‌ی موجود بین دایملر و رنو-نیسان-میتسوبیشی دلیل تپش قلب رنو در A کلاس 2019 بوده است. این پیشرانه‌ی دیزلی از نوع 1.5 لیتری توربودیزل 115 اسبی بوده و در مدل A 180d بکار رفته است.

 • میتسوبیشی گالانت – ای ام جی


در اواخر دهه 80 میلادی میتسوبیشی به دنبال اضافه کردن چیزی خاص به گالانت بود. این خودروساز ژاپنی با ای ام جی آلمان ارتباط برقرار کرد. ای ام جی در آن زمان تیونری مستقل بود. میتسوبیشی تنها 500 دستگاه از گالانت با قوای محرکه‌ی ای ام جی را ساخت.


پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری ای ام جی که با کد 4G63 شناخته می‌شد چندین قطعه‌ی جدید داشت و قدرت 170 اسب بخاری تولید می‌کرد. این گالانت همچنان دیفرانسیل جلو باقی‌مانده بود.

 • سئات ایبیزا – پورشه


سئات ایبیزا در سال 1984 معرفی و به یکی از اولین محصولات این خودروساز پس از جدایی از فیات تبدیل شد. ایتال دیزاین کار طراحی بدنه را انجام داد و در بخش پیشرانه نیز از پورشه کمک گرفته شد.


پورشه دو پیشرانه‌ی 1.2 و 1.5 لیتری را برای ایبیزا تدارک دید. این پیشرانه قدرت 62 و 90 اسب بخاری داشتند. نهایتاً قوی‌ترین پیشرانه با قدرت 100 اسب بخاری عرضه شد که در نسخه‌ی SXI دیده می‌شد. یک پیشرانه‌ی 1.7 لیتری دیزلی نیز با قدرت ناچیز 55 اسب بخاری در دسترس بود.

 • پورشه 914 – فولکس‌واگن


پورشه 914 یکی از متمایزترین محصولات تاریخ پورشه بوده است. این خودرو اما کلاسیکی ارزشمند نبوده است. چرا؟ پورشه 914 در اوایل دهه 70 میلادی و با همکاری فولکس‌واگن عرضه شد.


اگرچه در قلب این خودرو پیشرانه‌های 4 یا 6 سیلندر تپیده اما پیشرانه کوچک‌تر 4 سیلندر جالب‌توجه بوده است. پورشه سه پیشرانه‌ی 4 سیلندر متفاوت در 914 آمریکا بکار برد که همگی از فولکس‌واگن گرفته شده بودند.

به اشتراک بگذارید

0 0 0

درباره نویسنده

شاهین احمدزاده

شاهین احمدزاده، نویسنده و مترجم مطالب مربوط به دنیای خودرو در سایت پدال

مطالب مرتبط

 • 6 خودروی مورد غضب کانسومر ریپورتز!

  6 خودروی مورد غضب کانسومر ریپورتز!

 • پیکاپ‌هایی که روز به روز لوکس‌تر می‌شوند…

  پیکاپ‌هایی که روز به روز لوکس‌تر می‌شوند…

 • آمار فروش شاسی‌بلندهای کوچک بازار اروپا در سال 2018

  آمار فروش شاسی‌بلندهای کوچک بازار اروپا در سال 2018

8 دیدگاه

 1. Jdm سوابق: (78 دیدگاه) ,

  4G63 پتانسیل تیونش یه سروگردن از همه اینا بالاتره

  پاسخ

 2. امیر سوابق: (562 دیدگاه) ,

  جالب بود
  مخصوصا اونجر!

  پاسخ

 3. M سوابق: (1869 دیدگاه) ,

  ببخشید ! نویسنده محترم این متن همکاری فراری و آلفا براش عجیب بوده و همکاری بیمر و تویوتا برای سوپرا براش عجیب نیست ؟
  دوم این که اگه همکاری ای ام جی و استون برای DB11 براش عجیبه قاعدتا باید همکاری این دو تا شرکت برای مدل ونتیج هم تو لیست میزاشت دیگه!
  در آخرم هم باید بگم F1 عجب ترکیب طلایی بود ! فکر نکنم دیگه تکرار بشه !

  پاسخ

 4. ADAK سوابق: (520 دیدگاه) ,

  طلبه اون گالانت شدم با موتور AMG

  پاسخ

 5. ایمان سوابق: (978 دیدگاه) ,

  این لیست خیلی حرف برای گفتن داره و البته کامل هم نیست
  فراری به مازراتی انجین داده و نیسان هم به رنو و ….
  ولی عجب موتوری BMW برای مکلارن ساخته که هنوزم ازش خیلی تعریف و تمجید میکنن و این نشون میده که لقب بهترین انجین ساز دنیا به همراه ( فراری ) برازندشه

  پاسخ

 6. emad1990 سوابق: (962 دیدگاه) ,

  بنز a از پیشرانه رنو استفاده نکرده
  این پشرانه مشترکا توسط بنز و اتحاد رنو نیسان تولید شده.این مورد رو اصلاح کنید
  حتی خبرش رو هم خودتون کار کردید

  پاسخ

  1. مهدی سوابق: (15 دیدگاه) ,

   خیر، طراحی و ساخت این انجین توسط رنو نیسان انجام شده و مشارکتی توسط مرسدس وجود نداشته، سایتهای منبع رو چک کنید.

   پاسخ

 7. حسین سوابق: (1972 دیدگاه) ,

  دو تا ابر سلطان در این لیست ان!
  اسطوره دهه ۹۰ ، مکلارن اف۱ !!
  اسطوره دهه ۸۰ ، گالانت!
  البته گالانت توربو با سیستم چهارچرخ معروف تر بود.

  پاسخ

دیدگاه شما چیست؟

لغو پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفاً از نوشتن به‌صورت پینگلیش، اجتناب نمایید. نظرات حاوی توهین، عبارات غیراخلاقی، سیاسی، مطالب غیر مرتبط، اسپم، ترول و تبلیغاتی پذیرفته نمی‌شوند. برای تغییر آواتار خود می‌توانید از سایت گراواتار استفاده نمایید.

درباره

بدون دیدگاه

ارسال دیدگاه


Warning: file_put_contents(): Only 0 of 10 bytes written, possibly out of free disk space in /home/usaticke/kiaoptima.ir/wp-content/plugins/merge-minify-refresh/merge-minify-refresh.php on line 564